Žabky s cenným skalpom Belgičaniek

Viac ako tisíc divákov si v stredu 27. novembra večer našlo v treskúcej zime mínus sedem stupňov cestu do Koniarne. Na programe bol posledný domáci zápas skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA, v ktorom domáci MBK Ružomberok privítal belgické družstvo Wallonia Basket. Mal mu čo vracať, veď na jeho palubovke prehrali naše žabky o 9 bodov 67:76.

Od začiatku diktovali tempo hry Ružomberčanky, aj keď ich dominancia nebola jednoznačná. Hostky držali s Liptáčkami krok len v tejto časti hry, ktorú však domáce vyhrali o päť bodov. Jednoznačnejšia bola druhá štvrtina. V nej zverenky Juraja Suju zvládali rýchly prechod do útoku a darilo sa im aj narúšať akcie súperiek. Do kabín na prestávku odchádzali družstvá a stavu 42:30. Celý zápas povzbudzovala naše žabky početná skupina fanklubu Concordia 1906, v ktorého repertoári nechýbali vlajky, známe slogany, pokriky a melódie.

Po polčase pokračoval domáci uragán. V 25. minúte vyhrávali Ružomberčanky už o 24 bodov (58:34). Darilo sa im aj v úspešnosti trojbodových pokusov. V streľbe vynikala z domáceho tímu najmä Kmeťová (15 bodov v 26. minúte, celkovo 20 bodov) a Baburová (13). Tri minúty pred koncom tretej štvrtiny sa náskok Liptáčok vyšplhal už na 30 bodov (64:34). Kmeťovej trojka v závere tejto časti hry znamenala pre Ružomberok vedenie 68:34. Predposlednú štvrtinu tak MBK rozbil svojho belgického súpera impozantným skóre 28:7.

Mimoriadne sa darilo Trahanovej v drese súpera, ktorá v 32. minúte mala na svojom konte už 26 zo 41 bodov Wallon Basket. Okrem nej v tom čase bodovali už len jej tri spoluhráčky. Ruža si však (aj za skandovaného potlesku tribún) udržiavala svoj náskok, v 33. minúte bol stav 73:41. Aj s prispením mladých nádejí Remenárovej, Kudličkovej či Hadačovej, ktorým dal v závere tréner Suja dostatok priestoru, napokon Liptáčky bez najmenších problémov zdolali belgického súpera o 24 bodov – 79:55.

MBK Ružomberok – Wallonia Basket 79:55 (19:14, 42:30, 70:37). Štvrtiny: 19:14, 23:16, 28:7, 9:18. Rozhodovali: Lenczowski (Poľ.), Cziffra (Maď.), Hjartarson (Švajč.). Strelkyne zápasu – MBK Ružomberok: Kmeťová 20, Baburová a Murphyová po 14, Brezániová 10, Staalvantová 7, Černáková 6, Remenárová 5, Vesterbergová 3 – Wallonia: Trahanová 26, Capréauxová 9, Andersonová a Mingová po 8, Mestdaghová a Grzesinskiová po 2. Diváci: 1050.