Skvelý zápas, šťastnejšie Piešťany

MBK Ružomberok – Rucon 2014 Spišská Nová Ves

Duel, ktorý mal ukázať formu dvoch tímov, ktoré sa pravdepodobne stretnú v semifinále extraligy. Miernym favoritom pred stretnutím Ružomberka s Piešťanmi boli hosťujúce hráčky.

Zápas sa začal naozaj netradične – tromi úspešnými trojkovými pokusmi. Dva z nich boli na konte domácich, jeden dali Čajky. Ruža v úvode viedla po sérii košov už 12:5. Hostkám nepomohol ani oddychový čas, Liptáčky aj potom zvýšili vedenie na 14:5. Zverenky Juraja Suju boli aktívnejšie, pôsobili dynamickejšie a darilo sa im. Piešťany tento agresívny štýl hry očividne prekvapil. Tri minúty pred koncom úvodnej štvrtiny vyhrával MBK už o desať bodov 17:7, o minútu neskôr bolo 21:11.

V drese Ružomberka sa darilo najmä Alexandre Baburovej, ktorá mala v 14. minúte na konte 14 bodov. Po úspešnom individuálnom prieniku Remenárovej bolo v polovici druhej štvrtiny 32:23, domáce si udržiavali solídny náskok. Trojka kapitánky Lázárovej znamenala už vedenie o 12 bodov, odvážna Remenárová následne pridala ďalší kôš a zvýšila na 37:23. Potom však zaznamenali päťbodovú šnúru hostky, do polčasu tak časť náskoku zmazali, no to ešte nepočítali s trojkou A. Baburovej, ktorá prišla sekundu pred sirénou.

Čajky vstúpili po prestávke do hry razantne, a podarilo sa im znížiť na rozdiel šiestich bodov (42:36). Domácemu tímu odišla streľba, čo sa snažili ambiciózne hostky využiť. Ich úspešnosť však tiež nebola príliš oslnivá. Po trojke T. Páleníkovej, ktorou skorigovala na 44:40 si zobral oddychový čas Juraj Suja. Ani po ňom sa obraz hry nezmenil, no Ružomberok druhýkrát v zápase zakončil štvrtinu trojkou, tentoraz bola úspešná Nagyová.

Prvý raz od začiatku zápasu vyrovnali Piešťany sedem minút pred koncom (51:51). Domáce boli v útlme, z čoho dokázali zverenky Martina Pospíšila vyťažiť vymazanie náskoku, ktorý dobiehali desiatky minút. Potom sa ukázal „faktor Lázárová“., Kapitánka MBK vzala zodpovednosť na seba a štyrmi bodmi znovu odskočil Ružomberok Piešťanom na 55:51. Následne však Krč-Turbová trojkou vrátila hostky do hry o víťazstvo.

Štyri minúty pred koncom Čajky vyhrávali o bod, a rysovala sa veľká záverečná dráma. Po dvoch úspešných trestných hodoch Felixovej bol už stav 55:58. Potom to už išlo rýchlo: Kmeťová 57:58, Felixová 57:60, A. Baburová 59:60, oddychový čas hostí 90 sekúnd pred koncom. Trojka T. Páleníkovej zvýšila vedenie Piešťan už na štyri body, no Ruža kontrovala rovnakým spôsobom.

Dráma vrcholila, 23 sekúnd pred koncom vyhrávali Čajky o dva body 64:62. Oddychový čas si zobrala Ruža, ktorá potom pokračovala v záverečnom útoku s cieľom aspoň vyrovnať zápas a vynútiť si predĺženie. Nepodarilo sa, trojkový pokus Kmeťovej sa neujal a domáce prehrali o dva body.

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 62:64 (23:16, 40:28, 51:44). Štvrtiny: 23:16, 17:12, 11:16, 11:20. Rozhodovali: Fuska, T. Lukáč, Turček. Diváci: 900. Bodovali – Ružomberok: A. Baburová 19, Lázárová 16, Nagyová a Kmeťová po 8, Remenárová 6, D. Baburová 5. Piešťany: Tathamová 17, T. Páleníková 13, Bartoňová 11, Felixová 8, Krč-Turbová 7, Dudášová 5, M. Páleníková 2, Zentková 1.